blog related to all the news, publications, events, exhibitions etc, concerning the work of illustrator Mario Sughi aka nerosunero

3/23/13

Not To Violence Against Women


Not To Violence Against Women, originally uploaded by nerosunero.


nerosunero with Cartoonists against Violence Against Women
PLEASE JUST EMPATHY!
Violence against woman and insulting” is a deficiency of many societies nowadays.
It doesn’t matter if it is developing or underdeveloped country; women are always alone, feeble and unhappy. People have to comprehend that man and woman should have equal freedom in social life. Unfortunately, we witness the increasing of the violence towards woman worldwide in the near future. As Caricaturists, we considered to protest this violence through “emphaty”. We have already investigated and condemned this issue via our drawings. for years. But this time, we decided to attract attention with a different approach. Would you like to support battered women which we see on television or the internet with “Emphaty Photo” as if we got the beating? That is to say, we are looking for a “battered man” photo from you! Our aim is to attract attention to this matter and look for a solution internationally. We call all the male caricaturists to supply this campaign!

Don Quichotte

SADECE EMPATİ LÜTFEN!
"Kadına şiddet ve aşağılama" günümüzde hemen her toplumun kanayan yarası. Gelişmiş veya gelişmemiş toplum olması bir şeyi değiştirmiyor.Kadın hep yalnız... Kadın hep güçsüz... Kadın hep mutsuz...Erkek, sosyal ve toplumsal yaşamda kendisine ne kadar hak tanınmışsa aynı eşitlikte kadına da tanınması gerektiğinin bilincinde olmalı artık!Son dönemlerde ne yazık ki hemen her ülkede kadına şiddetin arttığını görmekteyiz. Karikatür sanatçıları olarak, bu şiddeti "empati" yaparak protesto etmeyi düşündük.Bu konuyu yıllardır irdeliyoruz ve çizgilerimizle kınıyoruz zaten. Ancak bu kez farklı bir yaklaşımla bu konuya dikkat çekmeyi düşündük. Medyada sürekli gördügümüz şiddet görmüş, dayak yemiş kadınlara o dayağı bizler yemiş gibi "empati fotoğraf"la destek vermeye ne dersiniz?
Yani, sizlerden "şiddet görmüş bir erkek" fotoğrafı bekliyoruz.
Amacımız bu konuya uluslararası platformda dikkat çekmek ve çözüm aramak.Tüm erkek çizerleri bu kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz!..

Don Quichotte (22 March 2013)

No comments: